Historia Zespołu Kolędniczego „ Podlasie ”

 

 

 

Historia zespołu sięga początków lat pięćdziesiątych. Wtedy to pan Stanisław Twarowski / pierwszy odtwórca roli króla Heroda / wraz z grupą zapaleńców utworzyli grupkę kolędniczą, z którą odwiedzali pojedynczych gospodarzy jak i okoliczne domy kultury, koła gospodyń wiejskich itp. Po jego śmierci królem został pan Stanisław Święcki. Gdy i jego zabrakło obowiązki Heroda wziął na swe barki pan Jan Niemyjski i pełni je godnie do dnia dzisiejszego.

Trzon zespołu tworzą :

- król Herod - Jan Niemyjski

- diabeł - Stanisław Fiedorczuk

- żyd - Józef Fiedorczuk

- śmierć - Zygmunt Konicki

- żołnierz I - Stanisław Święcki

- żołnierz II - Mieczysław Święcki

- żołnierz III - Stanisław Niemyjski

- żołnierz IV - Tadeusz Olędzki

- żołnierz V - Jerzy Fiedorczuk

- żołnierz VI - Kazimierz Busma

- anioł - Jacek Świątkowski

Historia króla Heroda, przez kilkaset lat przenoszona z ust do ust, spisana w formie śpiewno – słownej jest niewątpliwie jedną z najciekawszych kulturotwórczo występujących na naszym terenie. Zespół „Podlasie” wystawiał ją na wielu salach w Polsce, m.in. w Warszawie, Białymstoku, Kazimierzu Dolnym, Łomży, Białowieży.

Od 1 stycznia 2006 roku „Podlasie” ma swego opiekuna w Gminnym Ośrodku Kultury w Klukowie. Pod jego patronatem występują na wielu scenach odnosząc duże sukcesy :

- II miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Obrzędowych w Łomży 2006 r.

- w latach 2007 – 2013 I miejsca w Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Kolędniczych w Łomży i Hajnówce.

- udział w 43 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w

Kazimierzu Dolnym.

Oprócz prezentowania tradycyjnych Herodów zespół Podlasie wystawia także przedstawienie „Z kozą” nawiązujące do najstarszych ludowych przekazów na Podlasiu. Śpiewana historia tytułowej kozy stanowi osnowę monologu żyda – postaci nierozerwalnie związanej z naszymi stronami.

 

Licznik odwiedziń: 245147